İletişim

Workinton Esentepe (Astoria), Esentepe, Büyükdere Cad. No: 127, Astoria AVM -2. Kat, Esentepe, 34394 Şişli/İstanbul

Başakşehir Şehir Hastanesi Yükseliyor

Şehir hastaneleri, sağlık politikaları gündemimizin uzun zamandır en önemli malzemesi ve öylede kalmaya devam edeceğe benziyor. Başakşehir şehir hastanesi ise, istanbul’un ilk şehir hastanesi olarak ön plana çıkıyor. Son 10 yılda İstanbul’un hem nüfus hem de ekonomik olarak en çok gelişme kaydeden bölgelerinden biri olan Başakşehir’de sağlık hizmeti oldukça sınırlı kalmıştı. Başakşehir Şehir Hastanesi, bölgenin sağlık hizmeti ihtiyacını fazlasıyla karşılayacak gibi gözüküyor.

İnşaatına 2017 yılında başlanılan hastane Haziran 2020’de tamamlanması planlanıyor. Sağlık Bakanlığı tarafından PPP (Kamu Özel İşbirliği modeli) ile yapılan hastane hizmet vermeye başladığında, günde 32.700 hastaya hizmet verecek ve yaklaşık 10bin kişiye de istihdam sağlayacak.

Başakşehir şehir hastanesi maliyeti ise yaklaşık 1.8 milyar dolar olarak belirtiliyor.

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, bölgede kamuya ait yatak sayısının az olduğunu ve bu hastane birlikte bölgeye önemli bir yatırım yapıldığını belirtiyor; “Hastanede çalışacak personellerin de yetiştirilmesine, eğitimlerine şimdiden başladık. Sadece bu bölgede değil, tüm dünyadan gelecek hastalara sağlık hizmeti sunmak istiyoruz.” Bölgede Medipol, Acıbadem, MLP gibi büyük özel hastane zincirlerinin yatırımları bulunuyor.

Hastanede 2040 sismik izolatör bulunacak. Bu sayede, yaşanması olası en şiddetli deprem sırasında ve sonrasında bile sağlık hizmeti, hiç bir aksama olmadan sunulmaya devam edecek.

Başakşehir Şehir Hastanesi, ülkemizin en büyük inşaat şirketlerinden biri olan Rönesans Holding tarafından yapılıyor. Şirket,  Adana, Bursa, Elazığ ve Yozgat Şehir Hastanelerinin de üstlenicisi durumunda. Hastanenin bir de Japon ortağı bulunuyor. Japon Sojitz, tarım, enerji, otomotiv gibi birçok farklı alanda faaliyet gösteriyor. Sojitz, projeye tam 1.8 milyar dolarlık yatırım yaptı.

Sayılarla Başakşehir Şehir Hastanesi

  • Toplam 2682 Yatak
  • 1 milyon metrekare kapalı alan
  • 469 yataklı Genel Hastane
  • 327 yataklı Kalp ve Damar Hastalıkları Hastanesi
  • 311 yataklı Ortopedi ve Nöroloji Hastanesi
  • 521 yataklı Çocuk Hastanesi
  • 359 yataklı Kadın Hastanesi
  • 367 yataklı Onkoloji Hastanesi
  • 128 yataklı Psikiyatri Hastanesi
  • 200 yataklı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi

Bu kısa bilgilendirme yazısını kapatırken, şehir hastanelerinin verimliliği, maliyet efektifliği gibi konular hala soru işareti. Ayrıca, bu hastanelerin sağlık çıktılarına olumlu bir katkısı var mı? Umarız, gelecek yıllarda bu soruları kapsayan tarafsız bir çalışma görme imkanımız olur.


administrator

Sağlık Yönetimi Merkezi Ekibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir