İletişim

Workinton Esentepe (Astoria), Esentepe, Büyükdere Cad. No: 127, Astoria AVM -2. Kat, Esentepe, 34394 Şişli/İstanbul

Avusturya Hastanesi'nin Hikayesi

Günümüz sağlık hizmetlerinin taşıyıcılarından olan özel hastaneler ülkemizde ilk kurulmaya başladıklarında vakıf hastanesi özelliğindeydiler. Bu hastaneler de genellikle azınlık hastaneleriydi. Ermeni, Alman, Avusturya, Fransız gibi. Günümüzde, bu hastanelerde özel hastane statüsündedirler ve ücretli olarak hasta bakmaktadırlar. Avusturya Hastanesi de bu kurumlardan biridir.

Vakıf hastaneleri, unutmaya başladığımız bir kavram. Son otuz yılda açılan hastanelere baktığımızda gerçek anlamda kaç vakıf hastanesi vardır. Vakıf mantığını hepimiz az çok biliriz. Vakıflar, verdikleri hizmeti ücretlendirebilirler ancak kar amacı gütmezler. Toplumdan kazandıklarını da toplum için harcarlar. Günümüzde üniversitelerin, hastanelerin bağlı oldukları vakıflar var. Ancak, şundan emin olamıyoruz. Vakıfların mı hastaneleri var, hastanelerin mi vakıfları? Bu iki durum birbirine girmiş durumda. Ancak amaç sosyal hizmetlerse, makbul olanın vakıfların hastaneleri, üniversiteleri olması gerektiğidir.

Özel Avusturya Sen Jorj Hastanesi

Bu hastanelerden biri olan, 1872 yılında İstanbul’da baş gösteren kolera salgınında, Avusturya’nın Graz şehrinden gelen iki rahibenin Galata Kulesi’nin yakınlarında hastaları tedavi etmesiyle başlayan Özel Sen Jorj Avusturya Hastanesi’nin hikayesi ve özelliklerine kısaca bakmaya çalışalım.

1893 yılında İstanbul’lu bir doktorun yardımıyla Türkiye’deki ilk Çocuk Kliniğinin yer aldığı bu kurumun, Göz Kliniği ve Polikliniğinin de ilave edilmesiyle hastaneye dönüşmüştür. Aynı dönemde rahibeler yönetiminde bir aşevi de hastane bünyesinde yer almaktaydı.

1914 yılına kadar Osmanlı Padişahı ve Avusturya İmparatoru’nun yer aldığı milletlerarası bir komite hastanenin bakım ve onarımı ile gelişmesine yönelik çalışmaları üstlenmişlerdi. Bünyesinde İç Hastalıkları, Cerrahi, Kulak Burun Boğaz bölümlerini barındıran bu kurum 1927’de inşa edilen ek bina ile hastane hizmetlerini de arttırmıştır.

Cumhuriyet dönemine kadar bu şekilde hizmetlerini sürdüren Avusturya Hastanesi, 1927 yılında ek bina ilavesi ile Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Göz Hastalıkları, İç Hastalıkları, Cerrahi, K.B.B. ve Cilt Hastalıkları alanında hizmet vermeye devam etmiştir.

1995 – 2000 yılları arasında yaptığı ek bina yatırımı ile klinik kapasitesini arttıran hastane, bugün dahili ve cerrahi olmak üzere 13 farklı branşta, 4 erişkin ve 4 yenidoğan yoğun bakım olmak üzere 48 yatak kapasitesi ve 3 adet ameliyathanesi ile hizmet vermektedir. Beyoğlu ve Galata’nın tarihine de tanıklık eden hastane, sağlık hizmeti vermesinin yanı sıra fotoğraf, tablo sergileri ve müzik dinletileri ile bir nevi kültür sanat hizmeti de sağlamaktadır.


administrator

Sağlık Yönetimi Merkezi Ekibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir