İletişim

Workinton Esentepe (Astoria), Esentepe, Büyükdere Cad. No: 127, Astoria AVM -2. Kat, Esentepe, 34394 Şişli/İstanbul

Apple Sağlık Sektöründe Ne Yapıyor ?

Büyük teknoloji şirketleri, sağlık sektöründe çeşitli girişimler ile söz sahibi olmak istiyor. Apple sağlık uygulamaları ve girişimleri ile bu alanda iddialı oyunculardan biri.

Google gibi Apple’da oldukça büyük bir pazar olan sağlık sektöründen kendisine bir pay çıkarmak ve oyunculardan biri olmak istiyor. Şirket, kendisini gelişen sağlık teknolojileri piyasasında kendisini oldukça niş bir alanda konumlandırmaya çalışıyor. FDA’in en çok çalışma yürüttüğü dokuz dijital sağlık yazılımından biri olan, hasta tanıma ürünleri Apple’ın yoğunlaştığı konu.

Böyle programlar bünyesinde, şirketler sağlık teknolojilerinin alt başlıklarında gelecek vadettiğini düşündükleri ve kendi uzmanlıklarıyla ilişkili olan projelere katılım sağlıyorlar. FDA böylece, dijital sağlığa verdiği önemi gösteriyor ve sağlık hizmetlerinde inovasyonu hızlandırmak için bürokratik engelleri kaldırmayı hedefliyor.

Kasım 2017’de, Apple, Stanford Medicine ile birlikte geliştirdiği, Apple Watch ile senkronize çalışabilen ve atrial fibrillation (AFib) gibi kalp ritim bozukluklarını tanımlayabilen bir uygulama. Aslında bilimsel çalışmanın bir parçası olan Apple Heart Study uygulamasını duyurmuştu. Bu işbirliğiyle birlikte Apple, teknolojinin kalp ritmi bozukluklarının tanısında teknoloji kullanımını geliştirmeyi amaçlıyor.

Ama hepsi bu değil.

Apple'ın Sağlık Projeleri

Apple geçtiğimiz aylarda, akıllı saatler aracılığıyla Parkinson Hastalığının gelişimini izleyen tıbbi araştırmalar yürütmeye başladı.  Hastaların titreme datalarını kaydetmeye dayanan araştırmada, araştırmacılar Apple hareket bozukluğu uygulaması (movement disorder API) ile hastaların ilaç dozlarını en etkili seviyede düzenlemek için çalışıyorlar.

Apple, iPhone X ve AirPords gibi mevcut ürünlerini de hastalık tespit ve izlemesi için kullanıyor. iPhone X ile görme testi, AirPods’la da işitme testi yapabiliyorlar. Ayrıca, felçle ilişkili konuşma bozukluklarının tespiti için de bir uygulamaları mevcut.

Apple sağlık alanında en çok bilinen ürünü ise HealthKit uygulaması. Bu uygulama, kullanıcılara sağlıkla ilişkili tüm verilerini kontrol etme olanağı sağlıyor. HealthKit, kullanıcılarına sağlık kayıtları, uyku düzeni, yeme-içme alışkanlıkları, hareket geçmişi, nefes egzersizleri, üreme sağlığı, kalp ritmi, vücut ölçüleri gibi birçok sağlık datasını kaydetme ve çeşitli sağlık hedefleri oluşturma imkanı veriyor.

Tıbbi kayıtların gizliliği oldukça mühim bir konu ve bu dataların üçüncü kişilerle paylaşımı tüm ülkelerde ciddi yasal kısıtlamalar altında.

2018 yılı başlarında duyurulan Apple Sağlık Kayıtları uygulaması şimdiden 500’den fazla hastane ve klinik ile işbirliği yapmış durumda. Apple şimdiden Fast Healthcare Interoperability Resources’u kullanarak (FHIR – sağlık kayıtlarının tanımlamasına yönelik kullanılan bir standart) şifrelenmiş hasta bilgilerini telefonlarından doğrudan araştırmacılara gönderebiliyor. Kullanıcılar eğer Sağlık Kayıtlarına erişim izni verirse geliştiricilerin uygulamaları bu verilere erişerek diyabet takibi, ilaçların zamanlaması ve takibi, eksik ilaçların veya bitecek olanların tekrar temini için hatırlatmalar, beslenme ve diyet takibi gibi birçok farklı uygulama geliştirebilecek ve tabii ki bu veriler araştırmalarda da kullanılabilecek.

Kaynak: Healthcareweekly

Share:

administrator

Sağlık Yönetimi Merkezi Ekibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir