İletişim

Workinton Esentepe (Astoria), Esentepe, Büyükdere Cad. No: 127, Astoria AVM -2. Kat, Esentepe, 34394 Şişli/İstanbul

Almanya Sağlık Sistemi ve Sağlık Alışkanlıkları Üzerine İlginç Notlar

Almanya sağlık sistemi içinde tüm vatandaşların sağlık sigortası olmak zorunda ve vatandaşlar sağlık hizmetlerini yoğun olarak kullanıyorlar. Ülkemizde olduğu gibi hastalar, uzman doktorlara doğrudan ulaşabiliyorlar, yani bir sevk zinciri yok. Devlete ait iki büyük sigorta kurumu olan BKK ve AOK Almanya Sağlık Sistemi için kritik öneme sahip. Ülkemizde bulunan GSS gibi sağlık primleri ya çalışanların maaşlarından kesinti yapılıyor ya da kişiler bu ücreti doğrudan kuruma ödüyorlar. Bu iki kurum, hastalık önleyici çalışmalar için sigortalılarını teşvikte ediyor. Sigortalının her yıl check-up yaptırması halinde, bu check-up için kurum sigortalılarına ücret iadesi yapıyor. Ayrıca, sigortalar bazı spor üyeliklerinin bedelini de karşılayabiliyor.

Bismarck Sağlık Sistemi

1815 yılında doğan Otto von Bismarck, Almanya için oldukça önemli bir lider. Ülkenin ilk başbakanı ve Prusya kralının hakimiyetinden çıkarak, ülkeye bağımsızlığını kazandırıyor.

1890 yılında hayata geçen sistem, zamanla birçok değişiklik geçirdi, ancak temelleri hala aynı mantığa dayanıyor. İlginçtir. Bu sürede, Almanya birinci dünya savaşını kaybetti, sonrasında 14 yıl süren ve bu sürede 21 hükümet gören Weimar Cumhuriyeti kuruldu, ardından Naziler geldi, ikinci dünya savaşını kaybettiler, berlin duvarı yapıldı. Yıllar geçti, Almanya bugünün demokratik ülkesi oldu. Ancak, tüm bu olaylar sağlık sistemini değiştiremedi. Bunun nedeni, sistemin felfesinde gizli. Bismarck dönemi Almanyasında sanayi gelişmiş ve yoğun bir işçi nüfus mevcuttu. İşçilerin en büyük problemleri ne sorusunun cevabını aradı ve “hayatlarının belirsizliği” cevabını buldu. “Sürekli bir işleri olacağından emin olamazlar, sağlıklı yada çalışmaya elverişli olup olmayacaklarınında garantisi yok. Devlet, hastalıklardan vea talihsizliklerden onları koruyamaz. Ancak, zorluklarla karşılaştıklarında yanlarında olabileceğimiz bir sistem gerçekleştirmeliyiz. Zengin toplum fakir olanlara bakmakla sorumludur” Yukarıda belirttiğimiz gibi, sistem zamanla değişiklikler yaşadı, ancak hala bu anlayış geçerli. Sistem finansmanında, gençler ihtiyarlara, sağlıklılar hastalara, ebeveynler çocuklarına bakıyor.

Almanya Sağlık Sistemi

Bismarck sisteminde, bir sigorta fonu vardır. İşçi ve işverenlerden alınan vergiler bu fonda toplanır ve burada biriken para ile sağlık hizmeti sunulur. Sigorta herkesi kapsamak zorundadır. Sistem özel hastaneciliğide özendirerek, sağlık hizmeti sunumunun tüm yükünü kamuya yüklemez. Örneğin, Bismarck modelini benimseyen Japonya’da, ABD’den daha çok özel hastane vardır. Ancak, zorunlu kamu sigortası sayesinde tüm vatandaşlar sağlık hizmetinden yararlanabilir.

Korkulanın aksine, özel hastaneler tüketiciye yüksek faturalar çıkaramaz. Sıkı düzenleme, hükümete Beveridge Modelinin sağladığı maliyet kontrol özelliğinin çoğunu veriyor.

Bazı İlginç Alışkanlıklar

Doktor bekleme salonuna girdiğinizde, tüm hastalara toplu bir selam vermelisiniz: Günaydın. Bu bir hasta ya da doktor olabilir, herkes selam vermeli. Ancak, muayeneye girmeden önce bekleme süresi bir saate kadar uzayabiliyor.

Almanlar, uzmanlık dallarına latince isimlerden vermekten vazgeçmiş ve işi sadeleştirmiş. Göz doktoru, cilt doktoru, diş doktoru, kadın doktoru, ev doktoru (aile hekimi)

Bazı alışkanlıklar ve eylemlerin sizi hemen hata edeceği düşünülüyor. Kiraz yedikten sonra su içmek, cereyanda kalmak, çiğ fasulye veya çiğ patates yemek. Ülkemizde olduğu gibi, Almanya sağlık sistemi de, reçeteli ve reçetesiz tüm ilaçları Eczaneler üzerinden hastaya temin ediyor.

Pek çok eczane ve muayenehane öğleyin iki saat kapalı olur, çünkü öğle yemeği zamanıdır. Çoğu Çarşamba günü öğleden sonrada kapalıdır, çünkü hafta ortasıdır.

Çoğu Alman baş ağrısı ya da ateş gibi genel rahatsızlıklar için ilaç kullanmaktan kaçınır, bunun için evde hazırlanmış tuhaf çözümleri vardır. Kulağınızın arkasına soğan koymak ya da baldırlarınızı soğuk nemli havluyla sarmak gibi.

Almanlar ayrıca atkıların sihirli bir iyileştirme gücü olduğuna inanıyor. En ufak bir soğuk algınlığı ya da boğaz ağrısı belirtisinde atkıya sarılıyorlar. Yazın, içerde, yatakta… Her zaman, her yerde. Sade atkıya güven !

Pek çok Alman bilim insanı, alternatif tıbbı hokus pokus olarak gördüğünden reddediyor. Ama çoğu Globuli olarak bilinen küçük şeker topçuklarının üzerine yemin edebilir. Almanya sağlık sistemi içinde kendisine bir nebze yer bulan, alternatif bir uygulama olan homeopati 1800’lerde Almanya’da icat edildi.

Havanın sağlığımız üzerinde ne derecede etkisi var? Alman Meteoroloji Dairesi ayrıntılı biyo-hava haritaları yayınlıyor. Bunlar aslında ülkede havaya bağlı olarak muhtemelen nerede migren ağrısı, dolaşım sistemi ya da uyku sorunları yaşayabileceğimizi gösteriyor.

Dünya’nın En İyi 10 Hastanesi listesinde’de Berlin’de bulunan Charite hastanesi kendisine yer bulmuştu.

Bonus: Almanya komşularından ve Körfez ülkelerden yoğun olarak hasta kabul ediyor. Sağlık sistemi de bu turistlerden her yıl 12 milyar euro para kazanıyor.

Kaynak: DW


administrator

Sağlık Yönetimi Merkezi Ekibi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir