Almanya Sağlık Sistemi ve Sağlık Alışkanlıkları Üzerine İlginç Notlar

Almanya Sağlık Sistemi ve Sağlık Alışkanlıkları Üzerine İlginç Notlar

Almanya’da herkesin sağlık sigortası olmak zorunda ve vatandaşlar sağlık hizmetlerini yoğun olarak kullanıyorlar. Ülkemizde olduğu gibi hastalar, uzman doktorlara doğrudan ulaşabiliyorlar, yani bir sevk zinciri yok. Devlete ait iki büyük sigorta kurumu olan BKK ve AOK Almanya Sağlık Sistemi için kritik öneme sahip. Ülkemizde bulunan GSS gibi sağlık primleri ya çalışanların maaşlarından kesinti yapılıyor ya da kişiler bu ücreti doğrudan kuruma ödüyorlar. Bu iki kurum, hastalık önleyici çalışmalar için sigortalılarını teşvikte ediyor. Sigortalının her yıl check-up yaptırması halinde, bu check-up için kurum sigortalılarına ücret iadesi yapıyor. Ayrıca, sigortalar bazı spor üyeliklerinin bedelini de karşılayabiliyor.

Doktor bekleme salonuna girdiğinizde, tüm hastalara toplu bir selam vermelisiniz: Günaydın. Bu bir hasta ya da doktor olabilir, herkes selam vermeli. Ancak, muayeneye girmeden önce bekleme süresi bir saate kadar uzayabiliyor.

Almanlar, uzmanlık dallarına latince isimlerden vermekten vazgeçmiş ve işi sadeleştirmiş. Göz doktoru, cilt doktoru, diş doktoru, kadın doktoru, ev doktoru (aile hekimi)

Bazı alışkanlıklar ve eylemlerin sizi hemen hata edeceği düşünülüyor. Kiraz yedikten sonra su içmek, cereyanda kalmak, çiğ fasulye veya çiğ patates yemek.

Ülkemizde olduğu gibi, Almanya sağlık sistemi de, reçeteli ve reçetesiz tüm ilaçları Eczaneler üzerinden hastaya temin ediyor.

Bazı İlginç Alışkanlıklar

Pek çok eczane ve muayenehane öğleyin iki saat kapalı olur, çünkü öğle yemeği zamanıdır. Çoğu Çarşamba günü öğleden sonrada kapalıdır, çünkü hafta ortasıdır.

Çoğu Alman baş ağrısı ya da ateş gibi genel rahatsızlıklar için ilaç kullanmaktan kaçınır, bunun için evde hazırlanmış tuhaf çözümleri vardır. Kulağınızın arkasına soğan koymak ya da baldırlarınızı soğuk nemli havluyla sarmak gibi.

Almanlar ayrıca atkıların sihirli bir iyileştirme gücü olduğuna inanıyor. En ufak bir soğuk algınlığı ya da boğaz ağrısı belirtisinde atkıya sarılıyorlar. Yazın, içerde, yatakta… Her zaman, her yerde. Sade atkıya güven !

Pek çok Alman bilim insanı, alternatif tıbbı hokus pokus olarak gördüğünden reddediyor. Ama çoğu Globuli olarak bilinen küçük şeker topçuklarının üzerine yemin edebilir. Almanya sağlık sistemi içinde kendisine bir nebze yer bulan, alternatif bir uygulama olan homeopati 1800’lerde Almanya’da icat edildi.

Havanın sağlığımız üzerinde ne derecede etkisi var? Alman Meteoroloji Dairesi ayrıntılı biyo-hava haritaları yayınlıyor. Bunlar aslında ülkede havaya bağlı olarak muhtemelen nerede migren ağrısı, dolaşım sistemi ya da uyku sorunları yaşayabileceğimizi gösteriyor.

Dünya’nın En İyi 10 Hastanesi listesinde’de Berlin’de bulunan Charite hastanesi kendisine yer bulmuştu.

Bonus: Almanya komşularından ve Körfez ülkelerden yoğun olarak hasta kabul ediyor. Sağlık sistemi de bu turistlerden her yıl 12 milyar euro para kazanıyor.

Kaynak: DW

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık sektöründeki gelişmeler hakkında sizi bilgilendirelim

Tebrikler

Lütfen tekrar deneyin

Sağlık Yönetimi Merkezi will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.