ABD’de Türk Sağlık Girişimcisi: Eren Bali​

ABD’de Türk Sağlık Girişimcisi: Eren Bali

Booking dünyanın en büyük otel zinciri ama hiç oteli yok, uber en yaygın ulaşım şirketi ve hiç aracı yok. Peki, dünyanın en büyük hastane zinciri olmak için neden hastane binalarına ihtiyacımız olsun.

Eren Bali, ülkemizde ve tüm dünyada kullanımı oldukça yaygınlaşmış olan online eğitim platformu udemy’nin kurucusu.  ABD merkezli şirket, online eğitim sektöründe ilk 10 arasında yer alıyor ve sitede yüzbinden fazla kurs bulunuyor. Şimdi ise Eren Bali, carbon health ile bu başarısını sağlık sektöründe tekrarlamak istiyor. Annesinin hastalığı ile filizlenmeye başlayan projesi geçtiğimiz iki yılda epeyce yol kat etti.

Tamamen piyasanın elinde bulunan ve epey de pahalı olan ABD sağlık sistemi üzerine girişimler geçtiğimiz yıllarda çoğalmaya başladı. Temel motivasyon ise, sağlık hizmetinin daha ucuza sağlanması. Bunun içinde, aslında birçok sektörde başarılı olan bir iş modeli yeni girişimcilerce deneniyor. Sağlık hizmetini online olarak, video konsültasyon olarak vermek, veya hekimin hastanın raporlarını online olarak teslim alıp, hastaya değerlendirmesini iletmek. Sağlık sigorta sistemleri de yavaş yavaş bu hizmeti karşılamaya başlıyor. Eren Bali’de, dört yıl önce annesinin hastalığından dolayı, doğru tanı ve tedaviyi bulabilmek için Türkiye’de ondan fazla doktorla görüşmek zorunda kalmış.

Bali, ABD’ye döndükten sonra, Carbon Health’in çalışmalarına başlamış. Önce, ilk şirketi udemy için yeni bir CEO bulmuş ve  sonrasında da Eren Bali Carbon için doktor, tasarımcı ve mühendislerden oluşan bir ekip kurmuş. ABD’de sağlık hizmetlerinin çok karmaşık olduğunu ve bu girişim için ABD pazarının oldukça uygun olduğunu belirtiyor. 

Ayrıca, bu girişimin altyapısını hazırlamanın udemy’den çok daha zor olduğunu ve iki yılını aldığını belirtiyor. Ancak, udemy için çektiği yatırımcı bulma sıkıntısının tam tersi bir durumla da karşı karşıya. Eren Bali Carbon için son olarak geçtiğimiz yılın ortasında 30 milyon dolarlık yeni bir yatırım aldı.

EREN BALİ CARBON

Eren Bali: Carbon Nasıl Çalışıyor

Tamamen mobil öncelikli bir uygulama olan Carbon öncelikle sağlık sigortanızı öğreniyor, bunun için fotoğrafını çekmeniz yeterli. Ardından, size anlaşmalı doktor ve klinikleri gösteriyor. Bu doktorlarla online görüşmeler yapabiliyorsunuz, gerekli olursa, kan testlerinizi ve usg gibi basit görüntüleme randevularınızı organize ediyorsunuz, ardından ise anlaşmalı eczane aracılığıyla ilaçlarınız evinize geliyor. Ayrıca uygulama, ilacı ne zaman almanız gerektiğini de size hatırlatan bildirimler gönderiyor. Carbon, hastadan bir ücret kesintisi yapmıyor ve aslında doktor/klinik ile hastane arasında bir aracı görevi üstleniyor.  Şimdiye kadar 100 binden fazla hastaya hizmet veren Carbon, şu an için sadece San Francisco’da kullanılabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sağlık sektöründeki gelişmeler hakkında sizi bilgilendirelim

Tebrikler

Lütfen tekrar deneyin

Sağlık Yönetimi Merkezi will use the information you provide on this form to be in touch with you and to provide updates and marketing.